Инфлацията в еврозоната не даде шанс на Европейската централна банка (ЕЦБ) да си поеме глътка въздух и се ускори значително през октомври, достигайки 10,7% на годишна база, показват предварителните данни на европейската статистическа служба Евростат, публикувани в понеделник.
Данните са неприятна изненада за централните банкери от ЕЦБ, които миналата седмица повишиха лихвата по депозитите до 1,5%, или най-високото ниво от 2009 г. насам.
Годишна инфлация в еврозоната през октомври. Източник: Евростат
През септември инфлацията бе в размер на 9,9%, докато медианните очаквания в анкета на Bloomberg за следващия месец бяха за ниво от 10,3%.
Най-голям принос сред основните двигатели на движението отново е имала енергията (41,9% годишно повишение спрямо 40,7% през септември), следвана от храните, алкохола и тютюневите изделия (13,1% ръст спрямо 11,8% месец по-рано), неенергийните индустриални стоки (6% ръст спрямо 5,5%). На последно място са били услугите, които са поскъпнали с 4,4% спрямо 4,3% през септември.
Миналата седмица данните за германската икономика внесоха известно облекчение - страната записа първото си икономическо повишение в размер на 0,3% на тримесечна база в периода юли - септември, докато брутният вътрешен продукт (БВП) на Испания и Франция се покачи с по 0,2 на сто. За сравнение – очакванията за представянето на Испания бяха за резултат от 0,3%, след като през второто тримесечие повишението бе в размер на 1,5%. Растежът във Франция също се е забавил спрямо отчетените 0,5% в периода април – юни.
Днешната статистика обаче изтрива слабия оптимизъм сред инвеститорите, чиито опасения от рецесия и продължително парично затягане нарастват. Предстои в следващите дни Австралийската централна банка, Федералният резерв на САЩ и Английската централна банка (АЦБ) също да вземат решение за пътя на паричната си политика, като очакванията са за лихвени повишения в размер между 25 и 75 базисни пункта.
преди 2 години потолок фьючерсов зернобобовых ест? отговор Сигнализирай за неуместен коментар